Z vývoja výroby loptičiek pre Majstrovstvá sveta vo futbale si pozrite využitie laseru v textilnom priemysle

Od 14. júna sú Majstrovstvá sveta vo futbale 2018 v Rusku v plnom prúde a v mnohých zápasoch padlo množstvo klasických gólov. Pokiaľ ide o loptu Majstrovstiev sveta, je ťažké si predstaviť, ako sa dá lopta zošiť. V skutočnosti, okrem toho, že je stále okrúhla, futbal sa vždy objavoval v rôznych tvaroch a kotúľal sa až do 85-ročnej histórie Majstrovstiev sveta.

lopta na majstrovstvách sveta

Futbalová lopta začiatkom 30. rokov 20. storočia sa vyrábala z kože, ktorú ručne šili zruční robotníci. Z tohto dôvodu lopta v súčasnosti nie je okrúhla a vždy sa na nej vyskytujú nejaké výmole.

Na Majstrovstvách sveta vo futbale 1986 v Mexiku FIFA po prvýkrát použila ako vonkajšiu vrstvu plne syntetickú futbalovú loptu. Vďaka technologickému pokroku dizajnér prijal novú metódu šitia kože, ktorá v porovnaní s predchádzajúcou špeciálnou loptou znižuje počet kožených kusov tejto špeciálnej lopty. Predtým futbalové lopty šili ručne kvalifikovaní pracovníci, čo robilo loptu ťažkopádnejšou a pretože rozostupy medzi kusmi kože boli príliš veľké, celá guľa nebola dostatočne okrúhla.

Na Majstrovstvách sveta vo futbale 2006 v Nemecku spoločnosť Adidas úplne opustila metódu ručného šitia a prijala pokročilé tepelné spájanie, aby sa znížila nerovnosť povrchu gule v dôsledku prešívania kože.

Laserom šitá futbalová lopta je bezšvíková tepelne spájaná. Toto majstrovské dielo si získalo slávu samby z Majstrovstiev sveta vo futbale v Brazílii! Tepelne spájaná futbalová lopta má zjavné výhody oproti manuálne a strojovo šitej futbalovej lopte: optimalizuje sférickú štruktúru, úplne zachováva sférický tvar pri kope, čo pomáha zvýšiť pevnosť a presnosť; nová technika záplatovania eliminuje sférické nerovnosti a robí guľu dokonale zaoblenou a presnejšou. Technológia tepelného spájania umožňuje bezproblémové spojenie dielikov, čím lopta získava úplne hladký a súvislý sférický povrch. Táto technológia však v súčasnosti ešte nie je veľmi vyvinutá a niekedy tepelne spájané bloky praskajú alebo odpadávajú.

3. augusta 2005 britskí vedci úspešne ušili košeľu pomocou laseru namiesto vyšívania. Táto priekopnícka výzva predstavuje nové výzvy pre tradičný odevný priemysel. Táto inovatívna technológia je majstrovským dielom Cambridgeského inštitútu zváračskej technológie v Spojenom kráľovstve. Vedci najprv nanesú vrstvu kvapaliny, ktorá absorbuje infračervené svetlo, na oblasť, kde sa má košeľa zošiť, a potom okraje spoja tak, aby sa kvapalina vložila medzi dve vrstvy oblečenia, ktoré sa má zošiť. Prekrývajúca sa časť sa potom ožiari nízkoenergetickým infračerveným laserom a chemická kvapalina sa zahreje, aby sa materiál mierne roztavil a zvarila sa zošitá časť. Použitie tejto technológie na zváranie rôznych typov oblečenia je veľmi odolné, dokonca viac ako vojenské oblečenie, a je vhodné pre vlnené oblečenie, priedušné oblečenie a dokonca aj najobľúbenejšie elastické oblečenie. Táto technika je obzvlášť užitočná pri šití nepremokavého oblečenia, pretože teraz si šitie takéhoto oblečenia vyžaduje nepremokavosť styčnej plochy, ale pri laserovom šití sa styčná plocha po dokončení stáva kvapkajúcou. Vedci uviedli, že technológia sa bude ďalej rozvíjať s cieľom aplikovať lasery v plne automatickom odevnom priemysle.

Čína je „výrobnou veľmocou“ v textilnom a odevnom priemysle. Aby sa prekonali úzke hrdlo rastového režimu, zlepšila sa medzinárodná konkurencieschopnosť a zvýšila sa zisková marža, textilné a odevné podniky musia urýchliť úpravu priemyselnej štruktúry, zvýšiť investície do vedy a techniky, zlepšiť zariadenia na výrobu odevov, zaviesť nové technológie a nové metódy a zvýšiť pridanú hodnotu a technologický obsah produktov.

Aplikácia laserovej technológie v textilnom a odevnom priemysle ukázala podnikom cestu k zlepšeniu efektivity výroby, zvýšeniu pridanej hodnoty produktov, zmene modelu rastu, optimalizácii výrobných procesov, prispôsobeniu priemyselnej štruktúry a transformácii z náročnej na pracovnú silu na technologicky náročnú. Ako odvetvie v reťazci odevného priemyslu je laserová technológia zodpovedná za jeho pokrok a zohráva pri ňom dôležitú úlohu. Predpokladá sa, že v budúcnosti bude zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu pri prispôsobovaní priemyselnej štruktúry. V súčasnosti sa aplikácia laseru v textilnom priemysle postupne dostala do zrelého štádia vývoja. S rýchlym zavedením laserovej technológie spracovania sa postupne zvyšujú aj výrobné požiadavky laserových strojov. Keďže laserové rezacie a gravírovacie stroje majú bezkonkurenčné výhody v efektivite spracovania, kvalite produktov, výrobných nákladoch a pomere vstupov a výstupov, je možné predpokladať, že v blízkej budúcnosti bude laserová technológia aplikácie v textilnom a odevnom priemysle ešte výraznejšie zažiariť.

Súvisiace produkty

Zanechajte svoju správu:

WhatsApp +8615871714482